קידום חלוקת כספים וזכויותיהן של קהילות / יפה גולן – ביוגרפיה (8)

בסוף שנות התשעים פעלתי גם בנושא חלוקת הכספים שממשלת שווייץ תרמה לניצולי שואה נזקקים. סכום אדיר, בסך שישים מיליון דולר, עוכב במשרד האוצר יותר משנה וחצי. פניתי לשר האוצר דאז, מאיר שטרית, והודעתי שלא אהסס לפנות לבית המשפט, ובתוך שבוע החלה חלוקת הכספים.

כמו כן, עזרתי לקדם את חלוקתם של מיליוני השקלים שהוחזקו בקרן סלומון של משרד הרווחה, שנועדה לסייע במימון אביזרי עזר שיקומיים לנכים יוצאי גרמניה ולילדיהם. כספים התקבלו לקרן בשנת 1997, אולם רק לאחר פנייתי בשנת 1999 הודיע משרד הרווחה שהקרן תתחיל בחלוקה מידית, וכי העיכוב נוצר בשל בעיות כוח אדם.

במסגרת פעילותי חשפתי אי-סדרים כספים ומנהליים בעמותות שפעלו למען ניצולי שואה. הפדרציה העולמית של יהודי פולין פורקה בצו בית משפט ונגד מרכז הארגונים של ניצולי השואה נכתב דו"ח חמור.

לאחרונה התחלתי במאבק למען קבלת פיצוי חד-פעמי עבור ניצולי שואה לילידי טוניס. יהודים אלה היו תחת הכיבוש הנאצי ושלטון ממשלת וישי, סבלו ונאלצו לענוד טלאי צהוב, אולם קופחו במתן פיצוי. גם כאן, קריטריונים ביורוקרטיים דוגמת תאריך העלייה לארץ, הגיל שבו עבדו בעבודות פרך, האם ענדו טלאי צהוב או לא ומאיזה גיל, מערימים קשיים על הענקת הפיצוי. לעת עתה, צוות של עורכי דין והיסטוריונים מגרמניה עמל על פתרון הבעיה.

מכתביי לשרים מאיר שטרית ואלי ישי ותשובותיהם – לחצו להגדלה:

לפרק הבא: מבט אישי

פוסט זה פורסם בקטגוריה ביוגרפיה, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על קידום חלוקת כספים וזכויותיהן של קהילות / יפה גולן – ביוגרפיה (8)

  1. פינגבאק: כפל הקצבאות / יפה גולן – ביוגרפיה (7) | יפה גולן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים