כפל הקצבאות / יפה גולן – ביוגרפיה (7)

במהלך השנים פעלתי פעמים נוספות למען זכויותיהם של ניצולי השואה. מקרה עקרוני וחשוב שבו עסקתי היה נושא כפל הקצבאות. בשנת 1998 פנה אליי בבקשה לעזרה ניצול השואה יעקב ספיבק. משפחתו הושמדה באושוויץ, וכנפגע רדיפות הנאצים היה זכאי לקצבת נכות של עשרים וחמישה אחוז.

לרוע מזלו, נפגע ספיבק בראשו ובאוזניו בפיגוע בדיזנגוף סנטר. מובן שבשל פציעתו בפיגוע טרור היה זכאי לפיצוי גדול, אולם החוק הישראי קובע שאזרח אינו זכאי לכפל קצבאות, וספיבק נאלץ לבחור בין קצבת נפגע רדיפות הנאצים לקצבת נפגעי פעולות איבה. הביטוח הלאומי היה אטום למקרה החריג: "מאחר שהינך מקבל תגמול על פי חוק נכי רדיפת הנאצים, הברירה בידך לפי סעיף 17א' לחוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, לבחור בין התגמול הנ"ל לבין התגמול כנכה פעולות איבה".

בשל מצבו הכלכלי הקשה, החליט ספיבק בלית ברירה לחתום על ויתור על קצבת נפגעי הנאצים, לטובת קבלת פיצוי חד-פעמי של שבעים אלף שקל בגין הפציעה. "הנאצים הרגו לי את המשפחה, המחבל לקח לי את השמיעה ועכשיו החוק להביורוקרטיה פגעו לי בנשמה ולקחו ממני את שארית הכבוד", צוטט ספיבק בעיתון "ידיעות אחרונות".

למרבה האבסורד, גם הורים שכולים סבלו מאותו מצב ונאלצו לוותר על הפנסיה מהלשכה לניצולי שואה. פניתי לחבר הכנסת שבח וייס ולפוליטיקאים נוספים. וייס, הידוע ברגישותו המיוחדת לנושא השואה, שמח לפעול לקידום העניין. כחודש לאחר הפנייה, באוגוסט 1998, החלה פעילות פרלמנטרית בנושא ובסופו של דבר חוקק חוק אשר ביטל את הגבלת כפל הקצבאות לניצולי שואה. ניצולים רבים אחרים, בהם הורים שכולים, החלו לקבל את הקצבאות המגיעות להם, על אף שלצערי החוק לא הוחל רטרואקטיבית.

לפרק הבא: קידום חלוקת כספים וזכויותיהן של קהילות

פוסט זה פורסם בקטגוריה ביוגרפיה, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על כפל הקצבאות / יפה גולן – ביוגרפיה (7)

  1. פינגבאק: המאבק לתיקון חוק הפנסיה הסוציאלית הגרמנית – השלב השני / יפה גולן – ביוגרפיה (6) | יפה גולן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים