קטע מתוך ספרה של יפה גולן "להאמין. להעז. להגשים"

חשבתם שראיתם הכל?

הסיפור המלא של יפה גולן, על חשבון הבנק, האם המנוחה וההמצאה של הפטנט הגאוני – שיותיר אתכם ללא מילים

בשנת 1996, החלטתי להיכנס ליזמות בתחום הטכנולוגיה. הייתי מבוססת כלכלית והתביעות היו כבר כמעט כולן מאחוריי. תכננתי לפתח מחשבון בריאותי חדשני, מחשבון אישי שיסייע לכל מי שנמצא בדיאטת הרזיה או בדיאטה רפואית, לספור קלוריות ולפקח על כמויות הסוכר, החלבונים והשומנים שהוא צורך. למעשה, הפטנט היה חלום שהיום אפשר להגשים בקלות עם כל טלפון חכם.

יפה גולן

מספר תעודת הזהות של אמי (למעלה) זהה למספר חשבון הבנק (למטה) – לחצו להגדלה

לא התמצאתי בתחום הטכנולוגיה, אך ידעתי בדיוק מה אני רוצה שהמכשיר יכלול: חישוב צריכת נוזלים, תזכורת לנטילת תרופה, מאגר נתונים על מאות מוצרי מזון, מעקב אישי ועוד. רשמתי פטנט, שכרתי אנשי מקצוע לפיתוח המוצר ויצאתי לדרך עם חברה חדשה, דיאט דיל שמה.

ביום שישי הלכתי לבית הקברות, לספר לאמי על החברה החדשה. ביקשתי את ברכתה ומשם המשכתי לבנק כדי לחתום על מסמכים לפתיחת חשבון חדש לחברת דיאט דיל. את המסמכים הכינה הפקידה מבעוד מועד, על פי בקשתי, כדי לחסוך בזמן. הגעתי אל הסניף וקיבלתי את הניירות לידיי. ראיתי את המספר 404049, מספר הדומה למספר תעודת הזהות שלי 404053. הבנתי שנפלה כאן טעות.

"מספר תעודת הזהות שלי הוא 404053", אמרתי לפקידה, "אבל כאן נכתב בטעות המספר 404049".
"זה לא מספר תעודת הזהות", צחקה הפקידה, "זה מספר החשבון. המחשב פולט את המספר, באופן שרירותי".

יפה גולן - דיאט דיל

תעודת הפרס שקיבל "דיאט דיל" בתחרות המצאות בג'נבה שוויץ – לחצו להגדלה

החוורתי כולי, "404049 הוא מספר תעודת הזהות של אמי, עליה השלום", אמרתי לפקידה, "כרגע חזרתי מבית הקברות לאחר שביקשתי ממנה את ברכתה". הפקידה כמעט התעלפה. וכך גם אני. מדובר היה במספר אקראי, אפילו לא חלק מסדרה. הסיכוי לקלוע בול לשש ספרות הוא אחד למיליון, וזאת בהנחה שהבנק נותן סדרות של מספרי חשבון בני שש ספרות בלבד.

אם המספר הוא חלק של סדרה בת עשר ספרות, הסיכויים לקלוע במדויק לאותו מספר הם אחד לעשרה מיליארד. הסתברות בלתי נתפשת. כמה שנים מאוחר יותר שאלתי אם נוספו מספרים לאותה סדרה, ושוב נעניתי באותה תשובה, המספר היה אקראי לחלוטין.

מספר החשבון הגורלי היה תשובתה של אימא לשאלתי וברכת הדרך שהעניקה לי. ידעתי שהפרויקט יכול להצליח וכך גם היה. מחשבון דיאט דיל הסתמן כהצלחה מסחררת כבר בשלב הפיתוח. הפטנט זכה בפרס בתערוכה בינלאומית להמצאות שנערכה בז'נבה שבשוויץ בשנת 1997, ובתערוכות ברחבי העולם עמדו בתור כדי לראות את המצגת.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים