הדחייה והניצחון הראשון בתיקון חוק הפנסיה הסוציאלית הגרמנית / יפה גולן – ביוגרפיה (5)

המאבק לא היה פשוט. גם הביטוח הגרמני הזדעק, ובשנת 1992 קיבלתי מכתב עוקצני מד"ר לוהמן, מנהל מחלקת הביטוח: "הועבר אלינו מאמר אשר התפרסם בעיתונות הישראלית, לפיו את מנסה להשיג לקוחות, אשר חיו בשטחים המזרחיים המסופחים בתקופת המלחמה בגטאות – ובמיוחד בגטו לודג' או סוסנוביץ', וגויסו לעבודות כפייה.

מאת: יפה גולן

מבלי להיכנס לאופן ניהול העבודה שלך, ברצוננו להודיעך על עמדתנו באשר לקביעת המצב המשפטי הביטוחי. […] הגיוס שלך לעבודה של דיירי הגטו היהודים לא נעשה מרצונם החופשי, כי אם במסגרת יחסי כפייה ציבוריים וחוקיים.

כאן לא היו קיימים יחסי עובד-מעביד. מדובר יותר על עבודות כפייה, אשר חובת הביטוח לא חלה עליהן. […] את השהות הכפויה בגטו, ללא קשר למשך וקושי של עבודות הכפייה שם, יש להעריך כמו מעצר במחנה ריכוז, ומבחינת חוקי הביטוח כמו תקופה של שלילת חירות […]. לגבי הערכה חד משמעית זו התקבל כבר מספר רב של פסקי דין של בית הדין הסוציאלי הפדרלי". במילים אחרות – התביעה שלכם חסרת כל סיכוי להצלחה.

כל הבקשות שהוגשו נדחו, אולם אני הגשתי ערעורים שנידונו בבתי המשפט בגרמניה במשך שנים. הדיונים הארוכים כולם התנהלו מול "ערכאות של גויים", ואנחנו לא ויתרנו. בשלב מסוים ביקש ממני הביטוח הלאומי הגרמני להמתין עם התיקים עד למתן פסק דין לדוגמה אשר יהווה את הבסיס לחקיקה. הבנתי שהשינוי עומד בפתח, ובשנת 1997 התבשרנו שהתיקון לחוק אושר בבית הנבחרים. מאות הנרשמים וגם זכאים אחרים נהנו מהתיקון. מאוחר יותר החוק אף שופר, וקבע כי מי שעבד בגטו מגיל עשר יהיה זכאי לקבלת פנסיה.

מכתבו של ד"ר להמן  – לחצו להגדלה:

 

לפרק הבא: המאבק לתיקון חוק הפנסיה הסוציאלית הגרמנית – השלב השני

פוסט זה פורסם בקטגוריה ביוגרפיה, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על הדחייה והניצחון הראשון בתיקון חוק הפנסיה הסוציאלית הגרמנית / יפה גולן – ביוגרפיה (5)

  1. פינגבאק: המאבק לתיקון חוק הפנסיה הסוציאלית הגרמנית – השלב הראשון / יפה גולן – ביוגרפיה (4) | יפה גולן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים